کاشت تخم مرغ خام در خاک

کاشت تخم مرغ خام در خاک

کاشت تخم مرغ خام در خاک

با کاشت یک تخم مرغ خام در خاک پس از چند روز از نتیجه بدست آمده شگفت زده شوید!

از کاشت تخم مرغ خام در خاک چیزی شنیده اید؟ بی شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های کشاورزی و پرورش محصولات گوناگون، خاک مورد استفاده در پرورش آنها میباشد. بنابراین برای رشد و پرورش گیاهان و محصولات مغذی باید از خاک غنی نیز استفاده کرد.

روشهای گوناگونی برای افزایش مواد مغذی موجود در خاک وجود دارند که میتوان از آنها استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم به یکی از جالب ترین، طبیعی ترین، موثر ترین روش های افزایش مواد مغذی در خاک بپردازیم. شما می توانید به دو صورت از آن استفاده کنید.

روش اول استفاده از کاشت تخم مرغ خام در خاک

 کاشت تخم مرغ خام در خاک، یکی از روش های موثر در افزایش مواد مغذی خاک میباشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خاک باغچه خود را حفر کنید و یک تخم مرغ در آن بکارید. و یا تخم مرغ را در قسمت انتهایی یک گلدان بر روی لایه ی نازکی از خاک قرار دهید.

برخی از افراد ترجیح می دهید که تخم مرغ را شکسته و سپس آن را در خاک بگذارند. اما شما می توانید از روش اول نیز استفاده کنید و زحمت خود را کمتر کنید. از هر کدام از روش های ذکر شده که استفاده کنید، پس از قرار دادن تخم مرغ در خاک، تخم مرغ به تدریج شروع به تجزیه شدن می کند و مواد مغذی موجود در خود را به خاک برمی گرداند. علاوه بر این می توانید در کنار تخم مرغ یک موز را نیز در خاک دفن کنید تا بتوانید مواد مغذی بیشتری به خاک خود بیافزایید.

کدام مواد مغذی در تخم مرغ یافت می شوند؟!

افزودن تخم مرغ به خاک موجب افزودن کلسیم به آن می شود. کلسیم عنصری ضروری در تشکیل دیواره سلول های گیاهی محسوب می شود. اما توجه داشته باشید که کلسیم در پوسته تخم مرغ یافت می شود نه در محتوای داخلی تخم مرغ. مواد داخل تخم مرغ موجب افزودن مواد مغذی دیگری به گیاهان می شوند. پس توجه داشته باشید که پوسته تخم مرغ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

نکته: اگر خاک شما دارای سطح PH پایینی باشد، کلسیم افزوده شده به خاک در دسترس گیاه قرار نمی گیرد. بنابراین لازم است که سطح PH خاک را نیز برسی کنید. همچنین وجود نیتروژن بیش از حد نیز از جذب کلسیم در خاک توسط گیاه جلوگیری می کند. برای استفاده در مقادیر بالا به میزان PH و نیتروژن خاک توجه کنید.

قرار دادن موز در خاک نیز موجب افزایش درصد پتاسیم موجود در خاک می شود. این عنصر در پوست موز یافت می شود. در نتیجه در صورت نیاز میتوانید تنها از پوست موز استفاده کنید و به راحتی عنصر مهم و ضروری مانند پتاسیم را در اختیار خاک قرار دهید.

روش دوم استفاده از کاشت تخم مرغ خام در خاک

 روش دیگری که می تواند درصد مواد مغذی موجود در خاک را به وسیله آن افزایش دهید، این است که تنها از پوست تخم مرغ و موزهای مصرف شده استفاده کنید. می توانید به راحتی با استفاده از یک خرد کن پوست های تخم مرغ ها و موزها را خرد کرده، با یکدیگر مخلوط کنید و مستقیما به خاک و یا محفظه تولید کودهای ارگانیک و گیاهی بیافزایید. با استفاده از این روش می توانید در زمان کمتری مواد مغذی خاک را تامین کنید. همچنین دیگر بوی تخم مرغ موجود در خاک شما را آزار نخواهد داد.

پس می توانید تخم مرغ و موزها را ابتدا مصرف کرده و بخش غیر قابل مصرف آن را به راحتی به کود گیاهی تبدیل کنید. و درصد مواد مغذی موجود در خاک خود را به صورت چشم گیری افزایش دهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


×