قرار دادن چوب کبریت در خاک گلدان های گل

چوب کبریت در گلدان

قرار دادن چوب کبریت در خاک گلدان های گل

دلایل قرار دادن چوب کبریت در خاک گلدان های گل

اگر به شما پیشنهاد شود برای رشد بهتر گل خود تعدادی چوب کبریت در خاک گلدان قرار دهید، احتمالا این گفته را جدی نمیگیرید. و آن را تنها یک کار بی فایده بدانید. اما حقیقت این است که در پشت این گفته، دلایل علمی ثابت شده ای وجود دارد. در ادامه به کاربردهای آن و تاثیرات قرار دادن چوب کبریت در گلدان های گل خواهیم پرداخت. شما میتوانید با قرار دادن قسمت سر تعدادی چوب کبریت در خاک گلدان خود به سلامت گیاه خود کمک کنید. و در زمان کوتاهی شاهد تولید میوه و گل از گیاه خود باشید.

معمولا گیاهانی که در خانه و در گلدانها پرورش داده میشوند، به گلدهی نمیرسند. به گونه‌ای که بررسی دلایل عدم گلدهی گیاهان و روش‌های رفع این موضوع به مسئله قابل توجه تبدیل شده است. ممکن است گیاهان گلدانی شما به طور منظم آبیاری شوند و از نور و گرمای متناسب با خود برخوردار باشند. دلیل عدم گلدهی گیاه میتواند کمبود مواد معدنی و مغذی موجود در خاک و یا وجود آفات و بیماری‌های گیاهی باشد. به این منظور، قرار دادن قسمت سر تعدادی چوب کبریت در خاک گلدان ها میتواند به عنوان عامل بازدارنده بروز آفات بکار برده شود. همچنین، چوب کبریت‌ها میتوانند به عنوان منبعی در جهت تامین مواد مغذی خاک استفاده شوند.

جوب کبریت، در واقع قسمت سر آن، حاوی سسکوئی سولفید فسفر، پتاسیم کلرات، و مقدار کمی منیزیم و اکسید آهن میباشند. برخی از انواع چوب کبریت‌ها حاوی فسفر قرمز نیز می باشند. در نتیجه از چوب کبریت‌ها میتوان به عنوان راهی ایمن و سلامت در جهت تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه استفاده کرد. همزمان از این طریق مانع از بروز آفت و دور نگه داشتن آن ها از گیاه خود شوید.

چگونگی استفاده از چوب کبریت در خاک گلدان:

به طور کلی با استفاده از 3 روشی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت می توانید. از کاربردهای چوب کبریت‌ها به عنوان منبع تامین مواد مغذی گیاهان و عامل بازدارنده از بروز آفات استفاده کنید.

  • ابتدا حدود 10 تا 20 عدد چوب کبریت را از قسمت سر آن ها در خاک گلدان خود فرو کنید. توجه داشته باشید که قسمت‌های سر چوب کبریت‌ها کاملا در خاک قرار گیرند. بهترین محل برای قرار دادن چوب کبریت‌ها ناحیه بین دیواره گلدان تا قسمت‌های نزدیک به ساقه‌های گیاه میباشد. توجه داشته باشید که چوب کبریت‌ها را نباید بیش از حد نزدیک به ساقه گیاه قرار دهید. در غیر این صورت ممکن است به ریشه‌های گیاه آسیب برسانید.
  • اگر از گلدان‌هایی با اندازه‌های بزرگ استفاده میکنید، میتوانید تعداد چوب‌کبریت بیشتری را در گلدان قرار دهید. آنها را همراه با قرار دادن گیاه در گلدان دفن کنید تا مواد مورد نظر چوب کبریت‌ها در دسترس گیاه قرار گیرد.
  • تعدادی چوب کبریت را در آب غوطه ور کرده و به اصطلاح آن ها را در آب بخیسانید. به این ترتیب مواد موجود در قسمت سر چوب کبریت ها در آب حل شده و می توانید از آن به عنوان کود مایع حاوی مواد مغذی برای گیاهان خود استفاده کنید.

سوالات رایج افراد درباره استفاده از این روش:

  • آیا می توان از چوب کبریت های استفاده شده در گلدان ها باز هم به عنوان چوب کبریت برای تولید جرقه استفاده کرد؟! خیر، همه ما می دانیم که آب و آتش با هم سازگاری و همخوانی ندارند. زمانی که چوب کبریت‌ها را در خاک قرار میدهید، آنها شروع به تجزیه شدن در خاک میکنند. در نتیجه مواد شیمیایی در جرقه زدن چوب کبریت ها تاثیر گذار هستند، تجزیه شده و وارد خاک می شوند. در نتیجه دیگر امکان جرقه زدن آن ها وجود ندارد.
  • آیا میتوان از چوب کبریت استفاده شده، آنهایی که در خاک قرار داده شده‌اند، به عنوان منبع تهیه کود استفاده کرد؟! زمانی که یک چوب کبریت را روشن میکنید، مواد شیمیایی موجود در آن مانند: منیزیم و گوگرد که در قسمت سر چوب کبریت ها وجود دارند، از بین نمی روند. این مواد به به حالت دیگری اکسیده می شوند که گیاهان به راحتی می توانند آن ها را جذب کنند. از طرف دیگر، چوب کبریت های سوزانده شده نمی توانند به عنوان بازدارنده آفات بکار برده شوند. پس اگر به دنبال بهره‌مندی از تاثیرات چوب کبریت‌ها به عنوان کود و بازدارنده‌های آفات هستید، بهتر است از چوب کبریت‌های نو استفاده کنید.

استفاده از این روش میتواند به محیط زیست کمک بسیاری بکند. و به عنوان جایگزینی کوچک مشابه با کود ها و آفت کش های صنعتی در حجم های کوچک استفاده شود. همچنین میتواند یک روش نوین و مفید محسوب شود که با کمترین امکانات لازم و بدون صرف هزینه اضافی میتوانید از آن برای کمک به رشد گیاهان خانگی خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


×