تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

تمیز کردن برگ گیاهان

تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

روش های مناسب تمیز کردن برگ گیاهان

تمیز کردن برگ گیاهان خانگی گوناگون در فضای خانه برای بسیاری از افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برطرف کردن آلودگی های موجود بر روی برگ ها به صورت مداوم و منظم در رشد و پرورش گیاهان و حتی در شاداب نگه داشتن آنها ضروری محسوب میشود.

در ادامه به چند مورد از روش های تمیز کردن برگهای گیاهان خانگی میپردازیم که میتوانید با استفاده از آن ها به راحتی و با کمترین امکانات برگهای گیاهان خود را تمیز نگه دارید. انتخاب روش مناسب به منظور برطرف کردن این آلودگی‌ها بر اساس نوع گیاه مورد نظر، برگ گیاه و آلودگی موجود بر روی برگها تعیین میشود که به چند مورد از آن ها میپردازیم.

معرفی روش های تمیز کردن برگ گیاهان:

 1. پاک کردن گرد و غبارهای موجود بر روی برگ ها با استفاده از یک دستمال پارچه ای

در صورت وجود تنها لایه‌ای نازک از گرد و غبار بر روی برگها، میتوانید با استفاده از یک پارچه نرم به آهستگی آن را پاک کنید. از طرف دیگر، استفاده از این روش همواره قادر به برطرف کردن تمامی آلودگی های موجود بر روی سطح برگ ها نخواهد بود. اما می توانید با استفاده از این روش به صورت منظم آلودگی ها را برطرف کرده و از گیاه خود مراقبت کنید. این روش ساده ترین روشی است که برای تمیز کردن برگ گیاهان پیشنهاد میشود.

 1. استفاده از یک برس یا قلموی نرم برای پاک کردن برگ های کرکی یا پرزدار

 گرد و غبار موجود بر روی گیاهان و گلهایی که برگهای کرک‌دار دارند مانند بنفشه آفریقایی را میتوان به راحتی با استفاده از یک برس یا قلموی نرم برطرف نمود. در صورت عدم دسترسی به قلموی نرم میتوانید از یک مسواک تمیز و نرم هم استفاده کنید.

توجه: برگهای کرکی و پرزدار را نباید خیس کرد. زیرا خیس کردن این برگها موجب به وجود آمدن لکه‌های ناشی از قطرات آب بر سطح برگها میشود.

 1. ریختن آب ولرم بر روی برگ های گیاهان به منظور برطرف کردن آلودگی ها و حشرات

به این منظور میتوانید گیاه خود را در داخل سینک ظرفشویی قرار داده و با استفاده از جریان آب گرد و غبار موجود را برطرف کنید. جریان آب میتواند به آب رسانی گیاه نیز کمک کند. پس از شست و شوی گیاهان اجازه دهید که برگهای گیاه خشک شوند. سپس گیاه خود را در فضای بیرون از خانه قرار دهید تا در معرض نور خورشید قرار گیرد.

توجه:

 • در صورت تمایل به استفاده از این روش حتما از اب ولرم استفاده کنید. استفاده از آب سرد موجب بروز لکه های آب بر سطح گیاه و برگ های آن خواهد شد.
 • نباید از این روش برای شستشو و تمیز کردن گیاهانی مانند کاکتوس و بنفشه آفریقایی استفاده کرد. این گیاهان به آب حساس هستند. این روش برای گیاهانی مانند گیاه صلح(Peace Lilies)، گیاه شمشیری(Sword Ferns)و  پتوس(Devils Ivy) مناسب می باشد.
 1. قرار دادن برگ های گیاه در محفظه ای پر از آب به منظور تمیز کردن برگ گیاهان

به منظور استفاده از این روش، گلدانتان را با دست های خود نگه داشته و بر عکس کنید. برگهای گیاه خود را در محفظه یا سینکی پر از آب با دمای اتاق قرار دهید. این روش برای گیاهانی با اندازه کوچک و گیاهانی که در بیرون از فضای خانه قرار داده میشوند، میتواند مناسب باشد.

نکته: پس از قرار دادن گیاهان خود در آب و برطرف کردن آلودگی های آن، گیاه را در معرض نور مستقیم قرار دهید و اجازه دهید تا کمی خشک شود.

 1. اسپری کردن هوای متراکم شده و فشرده بر روی کاکتوس به منظور جلوگیری از خیس کردن آن

کاکتوس ها جز گیاهانی هستند که ذاتا به محیط های بیابانی و خشک تمایل دارند. بنابراین خیس کردن و آبیاری بیش از حد آنها میتواند موجب مرگشان شود . برای برطرف کردن گرد و غبار موجود بر روی کاکتوس ها میتوانید از اسپری هوای فشرده شده استفاده کنید. به این صورت که اسپری را از 10 سانتی متری کاکتوس اسپری کنید تا به تیغ‌های آن آسیبی وارد نشود.

 1. پوشاندن لایه ای نازک از مایونز بر روی برگ ها به منظور افزایش درخشندگی برگ ها

میتوانید با پوشاندن برگهای گیاهان با لایه ای نازک از مایونز آن ها را درخشان و براق کنید. برای استفاده از این روش، سطح دستمال کاغذی ای را با لایه ای نازک از مایونز بپوشانید. سپس برگ های گیاه خود را با استفاده از دستمال آغشته به مایونز تمیز کنید. سپس لایه ای نازک از مایونز بر روی سطح برگ ها قرار دهید. توجه داشته باشید که این لایه باید بسیار نازک باشد. به گونه ای که با چشم، مایونز موجود بر روی سطح برگ قابل رویت نباشد. این پوشش مایونزی میتواند در حدود 2 هفته موجب درخشندگی برگ‌ها شود.

 1. پوشاندن برگ های گیاهان با استفاده از لایه ای نازک از روغن های گیاهی به منظور افزایش درخشندگی برگ ها

پوشاندن برگهای گیاهان با استفاده از لایه نازکی از روغن‌های گیاهی موجب افزیش درخشندگی برگها میشود. همچنین باعث جلوگیری از تجمع گرد و غبار بر روی برگ ها خواهد شد. در صورت تمایل به استفاده از این روش می توانید یک قطره کوچک از روغن گیاهی را بر روی هر یک از برگ ها بریزید. سپس به آرامی آن را بر روی سطح برگ مورد نظر پخش کنید.

توجه:

 • به منظور استفاده از این روش از روغن های نارگیل و زیتون استفاده نکنید. وجود این روغن ها بر روی سطح برگ ها موجب مسدود شدن منافذ موجود در برگ ها می شوند.
 • گیاهانی که برگ های آن ها آغشته به روغن های گیاهی می باشند را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا از سوختگی برگ های گیاه در مقابل نور مستقیم جلوگیری شود.
 • از این روش، یعنی پوشاندن سطح برگ های گیاهان خانگی با استفاده از روغن های گیاهی، تنها یک تا دو بار در سال استفاده شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


×