4 مورد از سموم و آفت کش های طبیعی خانگی

سموم و آفت کش های طبیعی خانگی

4 مورد از سموم و آفت کش های طبیعی خانگی

در این مقاله آموزشی به آموزش نحوه تهیه 4 مورد از سموم و آفت کش های طبیعی خانگی خواهیم پرداخت. اگر تمایل به استفاده از آفت کش های ارگانیک دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

1. تهیه اسپری حاوی روغن

یکی از سموم و آفت کش های خانگی که می توانید به راحتی آن را تهیه کنید، از روغن گیاهی به همراه صابون ملایم تهیه می شود. که می تواند تاثیر بسزایی در از بین بردن آفاتی مانند: حشرات، شته ها، هیره ها(مایت) و سایر جانوران موذی داشته باشد.

طرز تهیه:

در جهت تهیه یک اسپری یا افشان کننده متعادل از روغن، یک فنجان از روغن گیاهی را با یک قاشق سوپ خوری از صابون ملایم کاملا مخلوط کنید. سپس در زمان استفاده دو قاشق سوپ خوری از مخلوط تهیه شده را با یک چهارم لیتر آب مخلوط کنید و کاملا تکان دهید. در نهایت اسپری آماده شده را به صورت مستقیم روی سطوحی از گیاه که به حشرات و آفات آلوده شده اند، اسپری کنید. روغن بکار رفته در اسپری موجب مسدود شدن راه‌های تنفسی آفات شده. و در نهایت از بین رفتن آن ها می شود.

2.تهیه اسپری سموم و آفت کش حاوی صابون

یکی از سموم و آفت کش های خانگی مشابه با اسپری روغن، اسپری حاوی صابون می باشد. این آفت‌کش میتواند در از بین بردن آفات، حشرات، سپید مگس ، سوسک و … مفید باشد.

طرز تهیه:

در جهت تهیه یک اسپری یا افشان کننده متعادل از صابون، مقدار یک و نیم قاشق چایخوری از صابون ملایم را با یک چهارم لیتر آب مخلوط کنید و سپس مخلوط آماده شده را به صورت مستقیم بر روی سطوح آلوده شده و درگیر با آفات و حشرات اسپری کنید.
توجه: پیشنهاد میشود از اسپری صابون در طول روز که دما بالا بوده و نور خورشید وجود دارد، استفاده نکنید. از طرف دیگر استفاده از این نوع از آفت کش خانگی در هنگام غروب یا صبح زود پیشنهاد می شود.

3.تهیه اسپری سموم و آفت کش حاوی سیر

از سیر همواره به عنوان یکی از گیاهان دارای بو و رایحه تیز، یاد می شود. پس می تواند با استفاده از همین رایحه تاثیر گذار سیر از آن به عنوان نوعی آفت کش و سموم دفع کننده حشرات مزاحم استفاده کرد.

طرز تهیه:

در جهت تهیه یک اسپری یا افشان کننده متعادل از سیر، دو عدد سیر کامل ( نه تنها دو حبه) را پوست کنده. و به همراه مقدار کمی آب آن ها را در مخلوط کن یا غذا ساز قرار دهید تا کاملا خرد و له شوند. به مخلوط آماده شده یک شب استراحت دهید. ظرفی را در نظر بگیرید، مخلوط سیر آماده شده را در ظرف مورد نظر بریزید. نصف فنجان روغن گیاهی به آن اضافه کنید که البته استفاده از این مورد اختیاری می باشد. سپس یک قاشق چایخوری مایع صابون ملایم و مقدار کافی آب اضافه کرده تا ظرف مورد نظر پر شود. در زمان نیاز به استفاده از این نوع آفت کش، یک فنجان از مخلوط آماده شده را با یک چهارم لیتر آب مخلوط کنید و بر روی گیاهان آلوده شده اسپری کنید.

4.تهیه اسپری حاوی فلفل چیلی

مشابه اسپری حاوی سیر، اسپری فلفل نیز یکی از مناسب ترین سموم و آفت کش های طبیعی محسوب می شود. این اسپری میتواند برای از بین بردن انوع متفاوتی از حشرات و آفات استفاده شود. این نوع آفت کش را می توانید هم با استفاده از فلفل تازه و هم پودر فلفل تهیه کنید.

طرز تهیه:

در جهت تهیه یک اسپری متعادل از فلفل، یک قاشق سوپ خوری از فلفل تند را با یک چهارم لیتر آب و چندین قطره از صابون مایع ملایم مخلوط کنید.
همچنین در جهت تهیه این نوع از آفت کش خانگی با استفاده از فلفل تند تازه، مقدار نصف فنجان از فلفل را با یک فنجان آب ترکیب کنید تا فلفل ها کاملا خرد و له شوند. سپس مخلوط تهیه شده را با یک چهارم لیتر آب مخلوط کنید. آن را روی حرارت قرار دهید تا بجوش بیاید. بگذارید کاملا خنک شود و چندین قطره صابون مایع به آن اضافه کنید.  در زمان نیاز آن را بر روی گیاهان دارای آفت اسپری کنید.
احتیاط: فلفل می تواند برای پوست انسان بسیار آسیب رساننده محسوب شود. پس در زمان آماده سازی فلفل ها حتما از دستکش استفاده کنید. فلفل ها را از چشم ها، بینی و دهان خود دور نگه دارید.

در صورت نیاز به راهنمایی و اطلاعات بیشتر، میتوانید از فرم مشاوره با کارشناسان سبزیار و یا سایر کانال های تماس با ما، ارتباط برقرار کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


×