کمک گیاهان به بهبود خواب

کمک گیاهان به بهبود خواب

کمک گیاهان به بهبود خواب

آیا می دانستید کمک گیاهان به بهبود خواب شما کمک کرده و بسیار تاثیرگذارند؟

بسیاری از گیاهان به طور طبیعی می توانند به خواب و بهبود کیفیت آن کمک کنند. در این مطلب قصد داریم به 6 مورد از گیاهانی که نگه داری آن ها در فضای اتاق خواب می‌تواند به بهبود خواب کمک کنید بپردازیم.

معرفی گیاهانی که به بهبود خواب شما کمک خواهند کرد:

لوندر (Lavender)

کمک گیاهان به بهبود خواب با لوندر (Lavender)

از بوی گیاه لوندر همواره به عنوان یکی از موارد تاثیرگذار در افزایش آرامش یاد می‌شود. همچنین تحقیقات علمی اثبات کرده این گیاه می‌تواند به کاهش فشار خون و ضربان قلب کمک کند. پس اگر فرد مضطرب و پر تنشی هستید می‌توانید روی کمک گیاهان به بهبود خواب حساب کنید و از آن در محیط داخلی خانه و اتاق خود استفاده کنید.

مراقبت: گیاه لوندر به گرما و نور خورشید نیاز دارد. سعی کنید این گیاه را در معرض نور خورشید قرار دهید. در مطالب بعدی نحوه کاشت و پرورش این گیاه در گلدان را توضیح خواهیم داد.

گیاه سانسوریا یا شمشیری (Sansevieria)

گیاه سانسوریا یا شمشیری (Sansevieria)

یکی از موارد تاثیر گذار بر کیفیت خواب می تواند، تهویه هوای درون خانه و وجود هوای تازه در فضای داخلی باشد. در نتیجه می توانید با قرار دادن یک گلدان سانسوریا در فضای داخلی میزان به تهویه هوا کمک کنید. این گیاه قادر به پخش اکسیژن می باشد. همچنین، برگ های بزرگ آن می توانند به از بین بردن مقادیر زیادی از انواع مواد شیمیایی مانند گزیلن، تری کلرواتیلن، بنزن و فرمالدئید شوند. پس اگر به دنبال کمک گیاهان به بهبود خواب هستید، گیاه سانسوریا را از قلم نندازید.

مراقبت: این گیاه به نور غیرمستقیم نیاز دارد. به علاوه، بهتر است در فواصل بین آبیاری این گیاه، ابتدا اجازه دهید که خاک گیاه خشک شود و سپس دوباره آن را آبیاری کنید. همچنین این گیاه در فصل زمستان به آب زیادی نیاز ندارد. پس آبیاری را در فصل زمستان تا حدی کاهش دهید. دقت داشته باشید که در هنگام آبیاری برگ های گیاه را خیس نکنید.

گیاه صلح (Peace Lily)

کمک گیاهان به بهبود خواب شما با گیاه صلح (Peace Lily)

یکی دیگر از وجود هوای مرطوب در محیط‌های بسته می‌تواند مشکلاتی فراوانی را برای شما به وجود آورد. از طرف دیگر، وجود هوای خشک نیز می تواند مشکلاتی را برای خواب شما ایجاد کند. در نتیجه اگر محیط خواب شما دارای هوای خشک می‌باشد، پیشنهاد می‌شود از این گیاه استفاده کنید. این گیاه می تواند میزان رطوبت اتاق شما را تا 5% افزایش دهد.

مراقبت: این گیاه به آب و نور زیادی نیاز ندارد. در نتیجه می توانید آن را در فضای داخلی اتاق و دور از پنجره نیز قرار دهید.

آلوئه ورا (Aloevera)

آلوئه ورا (Aloevera)

از دیگر نمونه های کمک گیاهان به بهبود خواب، آلوئه ورا است. آلوئه ورا یکی از گیاهان پرطرفدار خانگی می باشد. و می‌تواند برای مصارف گوناگون خانگی نیز استفاده شود. از جمله برای رفع جای زخم و سوختگی روی سطح پوست، جای نیش و گزش حشرات و رفع خشکی پوست بکار رود. آلوئه ورا گیاهی است که در شب اکسیژن تولید می کند. این ویژگی آن را به گزینه ای عالی برای نگه داری در فضای خواب تبدیل کرده.

مراقبت: این گیاه به نور زیادی نیاز دارد، پس بهتر است آن را در کنار یک پنجره نورگیر قرار دهید.

نخل آرکا (Areca Palm)

نخل آرکا (Areca Palm)

از این گیاه به عنوان یکی از بهترین پالاینده و تهویه کنندگان هوا یاد می شود. این گیاه نیز مانند شمشیری قادر به از بین بردن گازهای سمی و مضر می باشد. آرکا می تواند در فضاهای بسته به عنوان یک مرطوبت کننده طبیعی هوا به شمار رود. پس می تواند خشکی هوای فضاهای بسته را به راحتی کاهش دهد. و متعاقبا در کمک گیاهان به بهبود خواب موثر باشد.

مراقبت: نخل آرکا به نور زیادی نیاز دارد، اما توجه داشته باشید که نور دریافتی این گیاه باید به صورت غیر مستقیم باشد. اگر نور دریافتی گیاه بیش از حد تند باشد، برگ های گیاه زرد خواهند شد. همچنین سعی کنید در فصل های بهار و تابستان خاک این گیاه را مرطوب نگه دارید تا سالم و شاداب باقی بماند. از طرف دیگر در فصل های پاییز و زمستان بهتر است در فواصل بین آبیاری گیاه ابتدا اجازه دهید خاک گیاه تا حدی خشک شود و سپس دوباره آن را آبیاری کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


×