روش های استفاده از جوش شیرین در پرورش گیاهان

جوش شیرین در پرورش گیاهان

روش های استفاده از جوش شیرین در پرورش گیاهان

استفاده از جوش شیرین در پرورش گیاهان! گیاهان را به روش های بسیار متفاوتی میتوان پرورش داد که یکی از آن ها استفاده از جوش شیرین میباشد. از جوش شیرین می توان علاوه بر مصارف خانگی، در باغچه ها و فضاهای سبز برای پرورش گیاهان نیز از آن استفاده کرد. در ادامه به چند مورد از برجسته ترین کاربردهای جوش شیرین در باغچه ها و فضاهای سبز می پردازیم.

کاربرد های جوش شیرین در پرورش گیاهان:

 1. سنجش PH خاک مورد استفاده

به منظور تعیین میزان PH خاک خود، ابتدا با استفاده از مقداری آب مقطر خاک را مرطوب کنید. سپس مقداری جوش شیرین را بر روی خاک مرطوب شده بپاشید. اگر شاهد به وجود آمدن حباب هایی در سطح خاک باشید، به این معناست که خاک شما اسیدی می باشد. در این شرایط خاک دارای PH کمتر از 5 می باشد، در نتیجه خاک شما قادر به پرورش گیاهان سالم و شاداب نخواهید بود.

راه حل:

 • اگر پس از انجام آزمایش ذکر شده، به اسیدی بودن خاک خود پی بردید، می توانید با افزودن آهک به خاک از میزان اسیدی بودن آن بکاهید.
 • پیش از انجام هر گونه تغییراتی در خاک مورد استفاده خود، درباره PH مطلوب محصولی که قصد کاشت آن را دارید اطلاعاتی کسب کنید. و سپس بر طبق همان اطلاعات، تغییراتی در صورت نیاز در خاک مورد استفاده خود پیاده کنید.
 1. استفاده از جوش شیرین به عنوان سم خانگی دفع کننده قارچ های گیاهی

به منظور تهیه این آفت کش خانگی، 4 قاشق سوپ خوری از جوش شیرین را با یک گالون از آب مقطر کاملا مخلوط کنید. مخلوط آماده شده را درون یک بطری اسپری کننده بریزید. بر روی گیاهان و یا در نزدیکی گیاهانی که احتمال بروز بیماری‌های قارچی در آنها وجود دارد، به خصوص انواع گل رز و درخت انگور، اسپری کنید.

 • اگر بر روی گیاهان اثراتی از سفیدک و به اصطلاح کپک زدگی را مشاهده کردید، یک قاشق چای خوری از جوش شیرین را با یک لیتر آب مخلوط کنید. و چندین قطره صابون مایع نیز به آن بیافزایید. و سپس مخلوط آماده شده را بر روی گیاهان محتمل به سفیدک اسپری کنید.
 1. تهیه کود طبیعی با استفاده از جوش شیرین در پرورش این گیاهان

مقدار یک قاشق چایخوری از جوش شیرین، یک قاشق چایخوری نمک اپسوم(سولفات دومنیزی)، نصف قاشق چایخوری آمونیاک و یک گالن آب(4.5 لیتر)را با یکدیگر مخلوط کنید. می توانید در هر بار آبیاری گیاهان مقداری از مخلوط آماده شده را بر روی گیاهان اسپری کنید. استفاده از این نوع کود میتواند تاثیر چشم گیری بر دوباره سرسبز شدن گیاهان خشک شده داشته باشد.

 • پیش از استفاده از این کود، تحقیق کنید که آیا مخلوط ذکر شده به همراه محتویات استفاه شده در آن برای گیاه شما مناسب است یا خیر.
 1. جلوگیری از به وجود آمدن علف های هرز و از بین بردن آن ها

در محدوده هایی که مالچ پاشی شده اند و یا در محدوده هایی که می خواهید خالی از علف های هرز باشید، ابتدا مقداری آب بر روی علف های هرز اسپری کنید. و سپس لایه ی ضخیمی از جوش شیرین را بر روی آن ها بپاشید.

 • اگر در اطراف گیاهان محدوده‌های خالی در نظر گرفته‌ و علف هرز در آن قسمت‌ها رشد کرده، ابتدا آنها هرس کنید. سپس مقداری آب داغ جوشانیده شده را بر روی آن قسمت بریزید. در آخر نیز مقداری جوش شیرین بر روی قسمت‌های مورد نظر ریخته و دیگر شاهد بوجود آمدن علف هرز نخواهید بود.
 1. شاداب و با طراوت نگه داشتن گیاهان گلدانی

پیش از قرار دادن گیاهان در گلدان و افزودن خاک به آنها، کف گلدان‌های مورد نظرتان را با لایه نازک جوش شیرین بپوشانید. و سپس خاک و گیاه خود را در گلدان بگذارید. این لایه جوش شیرین در کف گلدان از پژمردگی و پلاسیده شدن جلوگیری می کند. و در نهایت گیاه را از مرگ نجات خواهید داد.

 1. افزایش طول عمر گل های شاخه ای

گل های چیده شده را در محفظه‌ای محتوی آب مقطر به همراه یک قاشق از جوش شیرین قرار دهید. مخلوط آب مقطر و جوش شیرین به ماندگاری بیشتر گیاهان شما کمک میکند. و در عین حال حفظ شادابی و سرزندگی آن ها را در پی خواهد داشت.

 1. استفاده از جوش شیرین در جهت شیرین کردن گوجه ها و پرورش گیاهان

بر روش خاکی که در آن گوجه کاشته اید، مقداری جوش شیرین بپاشید. پس از مدتی خاک جوش شیرین را جذب کرده و آن را در اختیار گیاه قرار می دهید. جوش شیرین موجب کاهش میزان اسیدی بودن گوجه ها و در نتیجه شیرین تر شدن آن ها خواهد شد.

 1. پرورش گیاهانی که برای رشد خود به خاک قلیایی نیاز دارند

برخی از گیاهان و گل ها وجود دارند که تنها می توانند در خاک های قلیایی پرورش پیدا کنند. اگر قصد پرورش گلهایی مانند بگونیا(begonias)، ادریس(hydrangeas)،  شمعدانی(geraniums) را دارید، پیش از آبیاری این نوع از گیاهان چند قاشق از جوش شیرین را به آب بیافزایید. سپس آن ها را آبیاری کنید. این روش آبیاری موجب شکفته شدن گل های بیشتر و باطراوت شدنشان خواهد شد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


×